Sezon inhalacji uważam za rozpoczęty.

Chorujesz ty, choruję ja, chorują nasze dzieci.

Niestety.

Często, w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych konieczne jest wykonywanie inhalacji.

Post ten dotyczy dwóch leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym, leków, których substancją czynną jest BUDEZONID (glikokortykosteroid).

Pulmicort i Nebbud. Nebbud i Pulmicort.

Znasz, prawda?

Zawiesiny do inhalacji, profesjonalniej – nebulizacji.

Dostępne są w następujących dawkach:

 

  • Nebbud (0,125 mg/ml) 
  • Nebbud (0,25 mg/ml) 
  • Nebbud (0,5 mg/ml) 
  • Pulmicort (0,125 mg/ml) 
  • Pulmicort (0,250 mg/ml) 
  • Pulmicort (0,5 mg/ml) 

Dawkowanie ustala ci lekarz.

Ale czy wiesz jak wykonywać inhalację prawidłowo?

Prawidłowo oznacza skutecznie.

Aby terapia była skuteczna musisz pamiętać o paru zasadach, które spowodują, że lek lepiej będzie działać, a ryzyko wystąpienia działań niepożądanych się zmniejszy.

Przedstawiam ci 3 złote zasady inhalacji leków Pulmicort/Nebbud (zawiesin do nebulizacji).

1) Po każdej inhalacji musisz przepłukać jamę ustną wodą. Należy tak zrobić ze względu na ryzyko wystąpienia pleśniawek w jamie ustnej. Jeżeli masz w domu niemowlaka podaj mu po inhalacji coś do picia, wiadomo, niemowlak ust nie wypłucze. Ty spokojnie poradzisz sobie z inhalacją za pomocą ustnika, twój niemowlak nie. U niemowlaków stosujemy najczęściej maski do inhalacji. Jeżeli stosujesz maskę dodatkowo umyj całą twarz po inhalacji ze względu na możliwość podrażnienia skóry twarzy.

2) Zawsze wstrząśnij ampułki/pojemniki z lekiem przed ich użyciem. Prosta zasada, ale nie każdy o tym pamięta.

3) Te dwa leki znajdują się w plastikowych pojemnikach/ampułkach, a te w aluminiowych torebkach. Te aluminiowe torebki są tam nie bez powodu. Chronią lek przed światłem. Ty też to rób! Po otwarciu torebki wszystkie ampułki muszą być zużyte w przeciągu 3 miesięcy, ale koniecznie włóż je spowrotem do opakowania. Natomiast otwarta już ampułka może być przechowywana w folii maksymalnie do 12h! 

Te trzy proste zasady to kolejny krok do prawidłowego stosowania i przechowywania twoich leków.

Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie powyższych informacji lub poprostu chcesz się podzielić przemyśleniami, zapraszam do komentowania. Możesz również wysłać do mnie prywatną wiadomość. Mojego maila znajdziesz w zakładce KONTAKT.

 

E Jull