Leżysz w łóżku, dookoła ciemno, zegar tyka nieubłaganie, a wskazówki dają o sobie znać z coraz większą siłą.

Nie możesz usnąć.

Kręcisz się w boku na bok, myśli bulgoczą ci w głowie. Powinieneś już dawno spać, jest środek nocy.

A ty?

Czujesz coraz większą wściekłość i bezradność.

Znasz to?

Jeżeli tak, przeczytaj mój wpis.

Jeżeli nie, przeczytaj go również. Zrób to, by poprawić jakość snu. Poczujesz się bardziej wypoczęty i wyspany każdego dnia.

Jak poprawić jakość snu i zasypiać bez kłopotu?
Jak to zrobić bez leków i suplementów?

Bezsenność i problemy ze snem bardzo często możemy poprawić, zmieniając 3 filary związane ze snem i wypoczynkiem. 

Nawyki dzienne, nawyki nocne oraz środowisko, a raczej klimat i atmosfera jaka panuje w naszej sypialni.

 

Czasami niewielkie zmiany naszych nawyków wystarczą, by poprawić jakość snu. Zastosuj się do moich wskazówek przez parę tygodni i sprawdź, czy ci pomogą. Jeżeli nie, odwiedź swojego lekarza.

 

1) Nawyki dzienne
Ustal godzinę codziennej pobudki. Staraj się jej przestrzegać 7 dni w tygodniu.
Nie rób drzemki w ciągu dnia.
Ćwicz regularnie! Wystarczy 30 minutowy spacer lub inna aktywność fizyczna w ciagu dnia. Nie rób tego jednak przed pójściem spać, zachowaj minimum 4h odstępu. 

2) Nawyki nocne
Nie pij kawy, czarnej herbaty do paru godzin przed pójściem spać.
Nie pij alkoholu, nie pal papierosów tuż przed pójściem spać.
Nie jedz obfitych posiłków na noc.
Nie idź do łóżka, jeżeli nie czujesz się zmęczony.
Nie używaj telefonu, TV, tabletu lub komputera tuż przed pójściem spać (tak wiem, w dzisiejszych czasach jest to bardzo trudne, ale warto, bo efekt jest naprawdę niebywały).
Staraj się wytworzyć przyjemną rutynę twojego zasypiania. Codziennie przed pójściem spać weź relaksującą kąpiel, słuchaj relaksującej cię muzyki, a po pewnym czasie twój organizm podczas wykonywania tych czynności będzie sam odczuwał już senność. 
Staraj się unikać stosowania suplementów i leków bez recepty, które możesz kupić w aptece. Zastosuj najpierw wszystkie rady zawarte w tym artykule i przekonaj się, jak wiele może poprawić zmiana naszych codziennych przyzwyczajeń.
Jeżeli nie możesz usnąć, nie leż w łóżku i nie wściekaj się, że nie możesz spać. Zamiast tego idź do innego pokoju i przez pół godziny zajmij się czymś innym : poczytaj książkę, posłuchaj muzyki, potem spróbuj usnąć ponownie.

3) Twoja sypialnia.

Niewielka zmiana w twojej sypialni może także poprawić jakość snu i łatwość w usypianiu.
Przeszkadza ci lub drażni cię słońce o poranku? W nocy przeszkadza ci światło z ulicy? Śpij w masce na oczy do spania, zainwestuj w porządną zasłonę. Niewielki wydatek, a efekt bezcenny.
Upewnij się, że temperatura , która jest w twojej sypialni jest odpowiednia do spania.
Jeżeli hałas i odgłosy z zewnątrz są twoim problemem, zainwestuj w stopery do uszu.
Łóżka używaj tylko…do spraw związanych z łózkiem. Unikaj wykonywania telefonów, pracy na komputerze, jedzenia, nie mówiąc już o oglądaniu TV w łóżku.
Dostosuj swoją kołdrę i jej grubość do pory roku, a poduszkę dobierz do swoich upodobań.

 

Proste? Proste.

Jeżeli zastosujesz się do moich rad, jakość twojego snu powinna się poprawić. Na suplementy i leki zawsze możesz się zdecydować. Jednak nie rób tego w pierwszej kolejności. W pierwszej kolejności zmień powyższe rzeczy. Naprawdę zachęcam! 

 

Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie powyższych informacji lub poprostu chcesz się podzielić przemyśleniami, zapraszam do komentowania. Możesz również wysłać do mnie prywatną wiadomość. Mojego maila znajdziesz w zakładce KONTAKT.

 

 

E Jull

 

 

 

Wszystkie wskazówki zawarte na tych stronach są podane jedynie w celach informacyjnych. Pod żadnym pozorem nie traktuj informacji zawartych na tej stronie internetowej jako odpowiednika porady medycznej. W razie wątpliwości skontaktuj się ze swoim lekarzem.