Jeżeli jesteś cukrzykiem – witam serdecznie.
Jeżeli nie – witaj i spójrz:

Jak widzisz, dane WHO są nieubłagane.
W Polsce procent chorych na cukrzycę to 9,5. Procent, który stale rośnie.

Jenak nie o statystykach będę mówić.

Po co podaje tobie te liczby?

Jeżeli ty cukrzycy nie masz, ktoś w twoim najbliższym otoczeniu może mieć z cukrzycą problem, jeżeli tak, podsuń mu moją instrukcję.

To kolejny krok do bezpiecznej terapii i skutecznego działania leków.

No, ale do rzeczy!

Dzisiaj krótko o insulinie.

A raczej o jej przechowywaniu, bo to własnie jest pierwszy, najważniejszy punkt, który stwarzać może problem lub wokół którego krążą niejasności.

Śledząc moje posty, dostaniesz wystarczającą dawkę wiedzy, by nie popełniać błędów, pokażę ci wszystko w jasny i klarowny sposób.

Także nie martw się, jesteś w dobrych rękach.

Żeby tradycji stało się za dość, zapraszam cię do czynnej analizy poniższych punktów – chwyć swoje opakowanie insuliny w dłoń i zaczynamy.

Oto 7 zasad prawidłowego przechowywania insuliny.

1) Trzymasz opakowanie nowej insuliny w ręku. Czy wiesz co zrobić w pierwszej kolejności? Dokładnie tak, sprawdź datę ważności. Pamiętaj! NIGDY nie stosuj insuliny po upływie daty ważnosci. Banał prawda?
Jedziemy dalej.

2) Otwarte opakowanie koniecznie oznacz. Oznacz datę otwarcia (np. ampułki), zapisz też datę końca przydatności. Jest to najczęściej 28 lub 30 dni po otwarciu. Tu mogą być rozbieżności, dlatego sprawdź to dokładnie na ulotce twojego leku.

3) Teraz kwestia najważniejsza.

Temperatura przechowywania.

Tu kłaniają się dwie sprawy: insuliny aktualnie używanej i tej, która jest nienapoczęta i czeka na swoją kolej.

Insulina, którą aktualnie używasz (otwartą ampułkę, rozpoczęty wstrzykiwacz) przechowuje się najczęściej w temperaturze pokojowej (poniżej 30°C). Nie w lodówce! 

Nieużywany lek bezpieczniejszy będzie w lodówce, w temperaturze 2-7°C. Przed planowanym użyciem nowej insuliny, wyjmij ją wcześniej z lodówki, bo wstrzykiwanie zimnej może być dla ciebie bolesne.

 

W niższej temperaturze lek skrystalizuje się i stanie się niezdatny do użycia. Nigdy nie zamrażaj insuliny.

Tyle w kwestii temperatury. Mam nadzieje, że wszystko jest jasne.

4) Nie potrząsaj insuliną zbyt mocno, może ona zmętnieć lub zmienić konsystencję, a takiej insuliny użyć już nie możesz. Poprostu.

5) Kwestia zabarwienia i zapachu również jest istotna, każda zmiana powoduje, że insulina staje się niezdatna do użytku.

6) Światło, a raczej jego brak, to także wymóg niezbędny. Chroń ją przed światłem , przechowuj w opakowaniu, zarówno partie w lodówce, jak i te poza nią.

7) Jeśli w ciągu miesiąca nie zużyjesz całego naboju insuliny i tak go musisz wymienić. Na nic tu twoja oszczędność.

 

To by było na tyle w tej kwestii. Szybko prawda?
Mam nadzieję, że wszystko poszło gładko i nie masz żadnych problemów.

Zapytaj zawsze swojego lekarza lub farmaceutę, o zasady przechowywania twoich leków.

Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie powyższych informacji lub poprostu chcesz się podzielić przemyśleniami, zapraszam do komentowania. Możesz również wysłać do mnie prywatną wiadomość. Mojego maila znajdziesz w zakładce KONTAKT.

 

E Jull

 

 

 

 

Wszystkie wskazówki zawarte na tych stronach są podane jedynie w celach informacyjnych. Pod żadnym pozorem nie traktuj informacji zawartych na tej stronie internetowej jako odpowiednika porady medycznej. W razie wątpliwości skontaktuj się ze swoim lekarzem. 

 

Bibliografia:

www.drugs.com

http://www.mz.gov.pl/aktualnosci