Studia.

Gdy wracam wspomnianiami do czasu studiów, ciężko mi się pogodzić, że czas ten upłynął już bezpowrotnie. Czas beztroski (chociaż wtedy wydawało się zupełnie inaczej), niewielkich problemów i wielkich wydarzeń towarzyskich.

Jednak czas egzaminów potrafił i nadal napewno potrafi niejednemu studentowi spędzić sen z powiek lub też zapędzić…no właśnie.

Problemy gastryczne to znany problem osób wrażliwych na stres.

Przeprowadzone zostało badanie , które pokazało, że zdrowie jelit może wpływać na to, jak znosimy stres w czasie egzaminów! Badania te były badaniami wysokiej wiarygodności (tzw. podwójnie ślepa próba).

Na czym polegało?

Badaniu poddano studentów medycyny, których podzielono na dwie grupy.

Grupie pierwszej podano probiotyk (Lactobacillus Casei szczep Shirota). Grupie drugiej – placebo. Trwało to 8 tygodni. Osiem tygodni  poprzedzających czas egzaminów.

Co się okazało?

Studenci z grupy placebo mieli tuż przed egzaminami zwiększone stężenie kortyzolu w ślinie (kortyzol jest hormonem stresu). Natomiast grupa studentów przyjmujących probiotyk, nie.

O czym to może świadczyć?

O tym, że probiotyk zahamował odpowiedź organizmu studentów na stres. Dodatkowo  problemy gastryczne wywołane stresem u grupy przyjmującej probiotyk znacząco spadła.

Badanie przeprowadzone było na niewielkiej grupie studentów (tylko 47 osób), ale jest to obiecujące odkrycie dla osób zmagających się ze stresem i jego powikłaniami gastrycznymi w czasie egzaminów.

Warto zadbać o zdrowie swoich jelit, zwłaszcza przed sesją.

Powodzenia!

 

 

E Jull

 

 

Bibliografia:

Kato-Kataoka A, et al. Appl Environ Microbiol. 2016; Fermented Milk Containing Lactobacillus casei Strain Shirota Preserves the Diversity of the Gut Microbiota and Relieves Abdominal Dysfunction in Healthy Medical Students Exposed to Academic Stress.