Do wakacji jeszcze kawał czasu. Tekst o podróżach jest jednak na tyle uniwersalny, że zapraszam cię do niego już dziś.

Podróżujemy już cały rok. Nie tylko latem.
Przynajmniej my tak mamy, a raczej mieliśmy.
Podróżowaliśmy cały rok. Dopiero pojawienie się naszej małej istoty zamieszało naszym życiem, a raczej wprawiło je w lekką stagnację i bezruch.
Ale to tylko moment naszego życia. Piękny moment. Bez dwóch zdań.
Więc, nie widząc w tym problemu i nie drążąc tematu, przejdźmy do sedna sprawy.

Jak przygotować się do podróży, gdy ty lub twoje dziecko stosujecie na co dzień leki. Ważne leki. Leki na receptę.

O czym musisz wiedzieć?

O czy nie możesz zapomnieć?

1) Do podróży przygotuj się miesiąc wcześniej.

Tak, tak, dobrze czytasz.
Nie czekaj na ostatnią chwilę, ostatni tydzień.

Zaplanuj swoją podróż z wyprzedzeniem. Jeżeli stosujesz leki na receptę, zaplanuj wizytę u lekarza miesiąc przed wyjazdem. Jest to bardzo ważne, by omówić z nim ilość leku, jaka będzie ci potrzebna na wyjazd.
Sprawdź, czy nie zbliża się termin ważności twoich lekarstw lub czy termin ten nie kończy się w trakcie twoich wakacji.
Przeanalizuj, czy któreś z nich nie potrzebuje przechowywania w niższej temperaturze. Jeżeli tak – zaplanuj to wcześniej i zaopatrz się w np. torbę izolacyjną.

Coraz częściej podróżujemy w kraje bardziej egzotyczne, gdzie niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie (dodatkowe szczepionki, tabletki na malarię), ale dobre przygotowanie do wyprawy tropikalnej to już jest temat osobnego wpisu, do którego serdecznie zapraszam.

2) Sprawdź co jest legalne.

Zastanawiasz się, czy dany lek możesz przewieść do kraju twoich wakacji, urlopu?
To wymaga twojego zaangażowania.
Sprawdź jakie jest prawo w kraju, do którego jedziesz.
Pamiętaj! Musisz uwzględnić także kraje, przez które tylko przejeżdzasz.
Różne kraje rządzą się różnymi zasadami i regulacjami. Leki, które w Polsce są dostępne bez recepty, w innym kraju mogą być dostępne tylko na receptę i na odwrót. Może się więc okazać, że lek, który kupiłeś w aptece bez recepty, w kraju, do którego jedziesz, będzie wymagał dodatkowych dokumentów umożliwiających ich przewóz.

3) Weź ze sobą odpowiednie dokumenty.

Jeżeli podróżujesz z lekami na receptę, miej przy sobie w czasie całej podróży kopię recept oraz zaświadczenie od lekarza, potwierdzające fakt, że leki są twoje.

Co dokładnie powinien wypisać twój lekarz?

Co powinno znajdować się na zaświadczeniu?

– twoje dokładne dane ( lub osoby stosującej lek)
– dokładna nazwa i dawka leku (zarówno nazwa handlowa jak i międzynarodowa)
– nazwa choroby, na którą dany lek jest przepisany

Zaświadczenie powinno być wystawione zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Jeżeli podróżujesz samolotem, zaświadczenie lekarskie najlepiej pokazać już podczas odprawy biletowo-bagażowej. Udając się do kontroli bezpieczeństwa, poinformuj o posiadanych lekach, wyjmij je z bagażu i pokaż wraz z zaświadczeniem lekarskim i kopią recepty.

Jeżeli wiesz, że czeka cię podróż, musisz ze sobą zabrać leki i mimo wszystko masz wątpliwości, czy będziesz mógł je przewieść, skontaktuj się z infolinią portu lotniczego, z którego odlatujesz. Tam wypytaj dokładnie o wymagane dokumenty i zaświadczenia.

4) Oblicz ile leku powinieneś ze sobą zabrać.

Oblicz dokładnie ile dni będzie trwał twój urlop, wlicz w to dni, które spędzisz w podróży. Weź wystarczającą ilość leku na każdy dzień + pare dni nadmiaru.

5) Spakuj leki prawidłowo.

Najbezpieczniej jest przewoźić leki w oryginalnych opakowaniach, tych, w których otrzymałeś lek w aptece.
Wszystkie leki spakuj razem, najbezpieczniej w zamykanej, wodoodpornej torbie.

6) Stosuj leki bezpiecznie w czasie całej podróży i urlopu.

Jeżeli leki zażywasz na codzień w czasie posiłku lub przed pójściem spać, postaraj się przestrzegać tych samych zasad w podróży i podczas wakacji. To pozwoli ci nie popełnić błędu i uniknąć działań niepożądanych.
Możesz ustawić odpowiednie przypomnienie na twoim telefonie. Możesz także użyć aplikacji, o której więcej pisałam TUTAJ. Taka aplikacja naprawdę ułatwi sprawę.

Bardzo dobrym pomysłem jest założenie na czas wyjazdu kalendarzyka, w którym zapiszesz daty i godziny, w których lek powinien być przyjęty. Po zażyciu leku, wystarczy, że oznaczysz, że lek przyjąłeś. W ten sposób unikniesz pomyłek. Nie zapomnisz o żadnej dawce, nie zjesz też swojej dawki podwójnie. Wakacje żądzą się swoimi prawami i wszystkie twoje nawyki mogą ci się najzwyczajniej “pomieszać”.

 

Podróżowanie z lekami to temat rzeka. Dlatego jeżeli masz jakieś pytania i potrzebujesz pomocy w tym temacie pisz do mnie śmiało. Postaram się pomóc.

Jeżeli chcesz się podzielić przemyśleniami, zapraszam do komentowania. Możesz również wysłać do mnie prywatną wiadomość. Mojego maila znajdziesz w zakładce KONTAKT.

 

Stosuj prawidłowo!

E Jull

 

 

 

 

Wszystkie wskazówki zawarte na tych stronach są podane jedynie w celach informacyjnych. Pod żadnym pozorem nie traktuj informacji zawartych na tej stronie internetowej jako odpowiednika porady medycznej. W razie wątpliwości skontaktuj się ze swoim lekarzem.